Badania archeologiczne w Nowym Łupkowie

W trakcie badan archeologicznych realizowanych w Nowym Łupkowie, poprzedzających budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, w obrębie nieistniejącej wsi odsłonięto doskonale zachowane kamienne fundamenty budynku, pozostałości po plebani greckokatolickiej. Kamienne relikty zachowały się w dobrym stanie, widoczne były tutaj ślady po istnieniu dużego pieca grzewczego oraz pozostałości schodów ze starannie obrobionych bloków piaskowca. W kolejnym etapie badań odsłonięto południową część budynku, zlokalizowaną już poza pasem inwestycji. Udokumentowano dodatkowo tylne wejście do budynku o charakterze gospodarczym. Budynek w całości posiadał wymiary 21 x 13 metrów, fundamenty wskazują na jego wewnętrzny podział na 10 pomieszczeń.
Popówka na planach katastralnych z połowy XIX wieku została oznaczona jako budynek drewniany zlokalizowany w miejscu odsłoniętych reliktów, natomiast ujawnione w trakcie badań solidne fundamenty sugerują, że mamy do czynienia z budynkiem murowanym którego ostatnia faza budowy może przypadać na okres międzywojenny. 
Do cenniejszych zabytków ruchomych ujawnionych w trakcie wykopalisk należy zaliczyć odznakę pamiątkową „Orlęta” przyznawaną w okresie międzywojennym uczestnikom walk obronnych toczonych we Lwowie i na Kresach Wschodnich oraz nieśmiertelnik żołnierza armii austro – węgierskiej. 
W trakcie realizowanych badań doszło również do niespodziewanego i sensacyjnego odkrycia grotu włóczni  datowanego na epokę brązu.
Całość reliktów została szczegółowo zinwentaryzowana. Część budynku zlokalizowana poza pasem budowy zostanie zachowana w stanie nienaruszonym. Fragment narażony na zniszczenie poprzez realizację gazociągu został już w chwili obecnej starannie rozebrany, a kamienny budulec zdeponowany na pobliskim cerkwisku. W przyszłości, dzięki inwentaryzacji, możliwe będzie przywrócenie rozebranego fragmentu na pierwotne miejsce i eksponowanie całości reliktów jako trwałej ruiny.