Ciekawe odkrycie w Kańczudze

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych przy ścianach i sklepieniu w Kościele Filialnym pw. Matki Boskiej Łaskawej w Kańczudze, Gmina Przeworsk, dokonano bardzo ciekawego odkrycia. Konserwatorzy prowadzący prace wykonali badania warstw tynków w obszarze absydy, transeptu i nawy. Wykazały one obecność kilku warstw stratygraficznych (od trzech do czterech w różnych miejscach badań), z których najstarsze dwie są datowane na XVII w.(młodsze i starsze), kolejne dwie początek i około połowy XX wieku.  

Na dołączonych fotografiach wykonanych w trakcie komisji konserwatorskiej, wyraźnie zarysowuje się najstarsza dekoracja malarska przedstawiająca niezidentyfikowaną na tym etapie scenę, odnaleziona na ścianie północnej transeptu. W odsłoniętym fragmencie widać fragment twarzy Chrystusa otoczony nimbem namalowanym w odcieniu beżowo – złotawym, z linearnie zaznaczoną ornamentyką w kolorze cynobru i fragment krzyża w odcieniach brązu.

Bardzo ciekawe są odnalezione w obrębie sklepień, glifów okiennych i cokołu, dekoracje malarskie z początku XX w. charakteryzujące się stonowaną nasyconą kolorystyką o wzorach ornamentalnych, kwiatowych i stylizowanych, roślinnych. Ciekawe jest to, że na sklepieniu nawy zachowały się sztukaterie podmalowane w zarysowujących się barwach szaro-błękitnej (elementy wypukłe) i czerwonej (w tle), do których można znaleźć analogie w kościele parafialnym w Kańczudze.

 

Badania, które zostały wykonane przez prowadzących prace konserwatorów dzieł sztuki, mają na celu rozczytanie dekoracji w całym wnętrzu. W trakcie komisji konserwatorskiej ustalono odsłanianie warstw chronologicznych z początku XX w. (widocznych na dołączonych zdjęciach) w obrębie sklepień, glifów okiennych i cokołów. Zalecono także poszerzenie odkrywek w miejscu odnalezionych najstarszych warstw malarskich z XVII w.  

Fot. M. Olędzka - WUOZ w Przemyślu