Ciekawe odkrycie w trakcie prac konserwatorskich w kościele pw. Św. Katarzyny w Odrzykoniu

Spektakularne polichromie odsłonięte zostały w prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Odrzykoniu. Monumentalne malowidła szczelnie pokrywające całe powierzchnie ścian i sklepień posiadają unikatowy w skali regionu charakter, a najbliższych analogii wypadałoby wypatrywać w kościołach krakowskich.

Tworzą je ornamentalne partie o motywach roślinnych i geometrycznych, płaszczyzny boniowań i ugwieżdżonego błękitu nieba oraz figuralne przedstawienia. Dekoracje te wyróżniają się ponadto nad wyraz bogatym zestawem barwnym. 

Budowę świątyni zakończono w 1873 roku i wówczas powstała pierwsza polichromia. W 1902 roku artysta malarz Tadeusz Popiel wykonał nowe dywanowe malowidła o motywach secesyjnych, częściowo pozostawiając oryginalne partie dekoracji (m.in. sceny Św. Wojciech i Stanisław oraz Św. Cyryl i Metody). W latach 70-tych XX wieku powstała kolejna polichromia autorstwa artysty plastyka Wiglusza.

W toku obecnie prowadzonych prac najstarsze polichromie odsłaniane są na powierzchniach ścian, zaś w partii sklepienia wraz z żebrami do ekspozycji przeznaczono dekoracje Popiela. 

Fot. T. Błoński - WUOZ