13 07-2022

Osada Leśna w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Dwunastego lipca, w dniu święta leśników, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej otworzyło osadę leśną – pierwszą tego typu w skali kraju.

Jak powiedział Dyrektor Muzeum Jacek Bardan instytucja z racji obszaru swojego działania (terenu puszczy sandomierskiej) była wręcz zobowiązana do zachowania tego typu zabudowań. Niewątpliwym argumentem było funkcjonalnie na tym terenie Ordynacji Łańcuckiej, a w jej strukturze dobrze zorganizowanej gospodarki leśnej z własnymi pracownikami oraz zapleczem gospodarczym (zainteresowanych odsyłamy do artykułu Pani Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej - Architektura leśna i łowiecka w majątku ordynackim hrabiów Potockich z Łańcuta 

 

Urządzanie osady trwało od 2006 r. we współpracy z Nadleśnictwem Kolbuszowa i Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Zespół został zlokalizowany w południowej części skansenu i obejmuje leśniczówkę z Zerwanki (blisko Julina), której forma odwołuje się do roku 1900, a wystrój nawiązuje do l. 30. XX w. z wydzieloną częścią służbową i częścią prywatną mieszczącą mieszkanie leśniczego i jego rodziny. Leśniczówce towarzyszą zabudowania gospodarcze: stodoła z Leżajska, stajnia z Przecławia, spichlerzyk z Przecławia i przenośny schron zrębowy z Wilczej Woli. Po drugiej stronie drogi rozdzielającej osadę ustawiono suszarnię runa leśnego z Pateraków i trak pochodzący z Brzózy Stadnickiej.

 

 

Natomiast najbardziej unikatowym budynkiem jest wyłuszczarnia szyszek pozyskana z Dąbrówek, w której translokacji i remoncie miał także udział Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Obiekt powstał w 1869 roku i jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Wchodził w skład rozbudowanego zespołu budynków Dyrekcji Lasów Ordynacji Łańcuckiej ( https://zabytek.pl/pl/obiekty/dabrowki-zespol-budynkow-dyrekcji-lasow-ordynacji-lancuckiej) a jak wyglądała suszarnia w pierwotnej lokalizacji w l. 50 XX w. można zobaczyć na karcie „zielonej” (https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-245341/dokumenty/PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_18_EN.274173/2 )

 

Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum za współpracę i życzymy dalszych realizacji.

 

Fot. B. Podubny, WUOZ Przemyśl

 

Ps. Wszystkich zainteresowanych Muzeum zaprasza do zwiedzania z tematycznymi atrakcjami od 17 lipca:

http://www.muzeumkolbuszowa.pl/wydarzenia/1408-lesnictwo-dla-turystow