Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju

Coraz więcej środowisk jest zainteresowanych zachowaniem zabytkowych nekropolii. Dla fachowców ale także pasjonatów cenną będzie lektura książki „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” autorstwa Anny Sylwii Czyż, Bartłomiej Gutowski, naukowców którzy w ostatnich latach badali i badają dziedzictwo kulturowe poza naszymi wschodnimi granicami. Wydawcą jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Autorzy zaproponowali typologię nagrobków, grobowców. Idąc dalej przygotowali ustandaryzowany opis poszczególnych elementów cmentarza (części składowe, inskrypcje). Co ważne w książce pojawił się osobny rozdział omawiający materiały stosowane w sztuce sepulkralnej. Całość zamyka katalog dobrych praktyk, bibliografia i aneksy. W tego typu opracowaniu nie mogło zabraknąć licznych zdjęć, rysunków ilustrujących poszczególne typy nagrobków czy ornamentów stosowanych do ich dekoracji.

Z ciekawostek można wymienić tablicę transliteracji dla cyrylicy.

Rozbudowana część dotyczy dobrych praktyk, w której autorzy opisują m.in. sposoby dokumentacji cmentarzy, nagrobków; właściwą dokumentację fotograficzną,

Podsumowując wartościowa publikacja, którą równie dobrze możemy się posługiwać inwentaryzując, opisując także cmentarze i sztukę sepulkralną zarówno w zagranicą jak i w kraju.

Książka jest dostępna do pobrania także w formie elektronicznej pod adresem https://polonika.pl/.../podrecznik-do-inwentaryzacji...