09 03-2021

Ciąg dalszy prac archeologicznych na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie

Po miesięcznej przerwie spowodowanej zimową pogodą, zostały wznowione prace archeologiczne prowadzone na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. W wykopie nr 2, pomiędzy ulicami Kościuszki i Matejki ujawniono fundamenty ceglanego budynku, który przestał funkcjonować w XVIII wieku (zdjęcie 1). Na obecnym etapie badań możemy zakładać, że ówczesna ul. Grunwaldzka skręcała w ul. Matejki i biegła dalej w stronę rynku. W zasypisku piwnicy oprócz fragmentów ceramiki, kafli i szkieł znaleziono również dachówki, a pod murem zarejestrowano drewniane korytko (zdjęcie 2). Te wszystkie dane świadczą o tym, że do końca XVIII wieku w miejscu tym, funkcjonował budynek murowany przykryty solidnym dachem i skanalizowany.

Z kolei w wykopie nr 10 został uchwycony trakt zbudowany z drewnianych dranic umacnianych pionowo wbitymi palami (zdjęcie 3). Ich układ sugeruje, że w tym miejscu ulica przebiegała po łuku. Wydaje się, że ówczesna ulica Grunwaldzka nie biegła prosto, tylko wiła się pomiędzy budynkami, lub też mogła omijać miejsca bardziej zabagnione. Na tym odcinku przecinała niewielką rzeczkę – Mikośkę i w porze deszczowej obszar ten był prawdopodobnie bardzo grząski.

Obecnie prace prowadzone są na skrzyżowaniu z ul. Matejki (zdjęcie 4). Archeolodzy mają nadzieję na kolejne ciekawe odkrycia, o których z pewnością będziemy informować.

Wszystkie fotografie wykonał Konrad Drewniak.