Zespół Dworsko - Parkowy w Czudcu

Historia obiektu:

Dwór wzniesiony ok. poł. XIX w. w stylu klasycystycznym, rozbudowanym i przebudowanym w k. XIX w. w okresie eklektyzmu. W 2 połowie XIX w. stanowił własność Wasilewskich a następnie Uznańskich. Do 1944 r. był własnością spadkobierców Wasilewskich, a ostatnimi właścicielami byli Wiktorowie. Po II wojnie światowej dwór zamieszkiwali repatrianci ze wschodu. W 1956 r. zespół został przejęty przez Skarb Państwa. Kolejnym właścicielem zespołu stał się urząd Gminy w Czudcu. Dwór pełnił funkcję mieszkalną / pomieszczenie socjalne Urzędu Gminy/, spichlerz użytkowany jest do celów handlowych. Od 2000 r. zespół stanowi własność prywatną. Obecnie zespół tworzą: dwór, spichlerz, kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena oraz park.
Pow. użytkowa: dwór - 582m2, park ok. 2 ha

Stan techniczny

Dwór - dobry, po remoncie kapitalnym przeprowadzonym przez właściciela w latach 2000-2005, spichlerz wymaga przeprowadzenia remontu.

Otoczenie:

Zespół usytuowany przy drodze krajowej Rzeszów-Strzyżów-Krosno, w odległości ok. 4 km od centrum Czudca, w pobliżu odgałęzienia drogi do Pstrągowej, otoczony resztkami parku krajobrazowego ze śladami alei i starodrzewia, ogrodzony z bramą wjazdową od południa. W południowo - wschodnim narożu parku usytuowana drewniana kapliczka. Od wschodu, zachodu i północy otoczony współczesną zabudową. Położenie zespołu w malowniczej okolicy Podgórza Strzyżowsko-Dynowskiego, okolica urozmaicona pod względem widokowym. W pobliżu rzeka Wisłok i lasy. Teren atrakcyjny pod względem turystycznym dla wędrówek pieszych w lecie i zimą dla narciarzy.
 
Adres: 38-120 Czudec - ul. Strumykowa 4, gm. Czudec, pow. strzyżowski
Nr wpisu do rejestru: Decyzja WKZ w Rzeszowie nr A-1199 z dnia 10.04.1989 r.
Właściciel: Własność prywatna (kontakt przez WUOZ)