Dwór w Niwiskach

Jednym z dobrych przykładów opieki nad obiektem zabytkowym  prezentuje Gmina Niwiska, która administruje dworem dr Jana Hupki (1866-1952). Dwór wysiedlony został w 1942 r.  przez okupanta na kwaterunek dla oddziałów SS. Po 1945 roku mieściło się w nim kilka urzędów, kino i mieszkania. Obecnie wewnątrz dworu z pierwotnego wyposażenia zachowane są trzy piece kaflowe, drewniane schody, posadzka i parkiety (w niektórych salach i na korytarzu) a przede wszystkim polichromia w czterech salach oraz na klatce schodowej autorstwa Karola Józefa Frycza, który zaprzyjaźniony z właścicielem dworu w 1912 r spędzał w Niwiskach czas wakacyjny. Prace remontowe, badania i pierwszą część konserwacji polichromii wykonane zostały w latach 70 i 80 tych. Odkrycie polichromii w pierwszych salach wykonał w 1984 r. konserwator dzieł sztuki.

Obecnie w skrzydle południowym działa Biblioteka, a w pozostałych częściach dworu znajduje się Gminny Dom Kultury, który gości w części pomieszczeń lokalną Szkołę Muzyczną. Szkoła Muzyczna użytkuje w całości sąsiednią oficynę - dawny posterunek Policji (w okresie powojennym Milicji Obywatelskiej). Oficyna przed pracami remontowymi posiadała też dwa służbowe mieszkania.

Od 2011 roku rozpoczęto prace rewitalizujące zespół dworski. Wykonano ponownie konserwację polichromii. Podczas prac poszerzono odkrywki i odsłonięto dekoracyjne fryzy w kolejnych dwóch salach i klatce schodowej. Prace wykonał konserwator dzieł sztuki Piotr Konczarek. Wykonano również konserwację schodów, rekonstrukcję posadzki ceramicznej przy wejściu i zniszczonego taflowego parkietu w sali balowej. Na prace konserwatorskie przy polichromii Gmina otrzymywała dofinansowanie przez kilka lat m.in ze środków konserwatorskich. Gmina Niwiska podejmuje kolejne kroki remontowo-konserwatorskie.

W 2019 roku staraniem m.in. Urzędu Gminy Niwiska, Lokalnej Grupy Działania Lasovia, przy zaangażowaniu środków unijnych wydano publikację „Polityk, podróżnik, publicysta, Życie dra Jana Hupki (1866-1952) autorstwa Ks. Antoniego Więcha (wydawnictwo Libra). Jest to pozycja wydobywająca postać właściciela dworu z ciemności zapomnienia…

Pracująca efektywnie Szkoła Muzyczna (dowożąca dzieci na zajęcia z odleglejszych miejscowości), praca Ośrodka Kultury i Biblioteki wypełniają te obiekty możliwym współcześnie życiem i ciepłem rodzinnego dworu. W kaplicy cmentarnej w Niwiskach pochowano kilkanaście osób z rodziny Hupka. Zarówno kaplica, kościół parafialny, dwór i oficyna zasługują na odwiedziny. Gratulacje za przyjazną współpracę Gospodarzom obiektu, wielu instytucjom, osobom, pasjonatom, dzięki którym tętnią życiem obiekty oraz budowana jest świadomość historyczna następnych pokoleń.

 

Fot. M. Nikiel WUOZ Przemyśl