Pałac Stawiarskich w Jedliczu

Pałac, wzniesiony przez Waleriana i Zofię Stawiarskich, w którym obecnie mieści się liceum ogólnokształcące, znajduje się w centrum Jedlicza, nieopodal kościoła parafialnego. Otacza go park krajobrazowy z I poł. XIX w., który założono na miejscu wcześniejszego nawiązującego do geometrycznych ogrodów francuskich. Majątek jedlicki w XIX w. należał do Stojowskich. Pod koniec XIX w. Władysław Stojowski sprzedał dobra Sewerynowi Stawiarskiemu – właścicielowi rafinerii w Chorkówce. Po nim posiadłość odziedziczył Walerian Stawiarski. Rodzina Stawiarskich była właścicielami majątku do czasów II wojny światowej. Po jej zakończeniu, w 1946 r., pałac przeznaczono na potrzeby szkolnictwa.

Wzniesiony został na planie zbliżonym do prostokąta w sąsiedztwie starszego dwory, który kryty był gontem. Jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, nakryty dachem czterospadowym. Jego bryła rozczłonkowana jest ryzalitami. 

Do tej pory autorstwo planów pałacu przypisywano lwowskiemu architektowi Janowi Sas Zubrzyckiemu. Dzięki staraniom Pana Remigiusza Janochy, miłośnika regionalnej historii, ustalono faktycznego projektanta obiektu, którym był architekt sądecki Józef Wojtyga, natomiast inż. Wiktor Sikorski, przedsiębiorca budowlany z Krosna, był wykonawcą planu.

 

Poniżej, za zgodą autora, prezentujemy artykuł Pana R. Janochy przybliżający to odkrycie.

https://jedlicze.pl/aktualnosc-5434-wyjatkowe_odkrycie_dotyczace_palacu.html