Uroczyste otwarcie Fortu I Salis Soglio po ukończonych pracach remontowych i konserwatorskich

14 lipca br. na zaproszenie Zarządu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl uczestniczyliśmy w uroczystym odsłonięciu Przedbramia Fortu I Salis Soglio Twierdzy Przemyśl po pracach remontowych i konserwatorskich.
 

 
Pierwsze prace wykonało społecznie Stowarzyszenie 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky`ego i polegały one na odsłonięciu lewej strony muru i dziedzińca tzw. jaskółczego ogona, odkopaniu rynsztoku i części fosy, zamontowaniu szlabanu i tablicy informacyjnej o historii fortu. 
 

 

Dzięki pozyskanym dotacjom udało się wykonać stabilizację bramy, konserwację murów fosy, osuszyć obiekt, zrekonstruować most wraz z kutą balustradą, zrekonstruować mury boczne kurtyn obronnych. Prace prowadzono na podstawie badań archiwalnych i konserwatorskich, z rekonstrukcją przedbramia w formie pamiątkowej, utrwalonej na zdjęciach archiwalnych z czasu I wojny światowej. Jako ciekawostkę podajemy, że utrwalono także ówczesną formę napisu na bramie, bez litery „S” w nazwisku generała Salis Soglio (Lagerfort Salis Soglio). Tuż po oswobodzeniu Przemyśla po oblężeniu trwającym od dnia 23 marca do 3 czerwca 1915 r., została zdjęta litera „S” i z honorami przekazana emerytowanemu wówczas projektantowi fortu, zbrojmistrzowi polnemu, gen. Danielowi Salis Soglio.
 

Gratulujemy Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i wykonawcom prac, dobrej realizacji konserwatorskiej i konsekwencji w dbałości o najbardziej rozpoznawalny fort przemyskiej twierdzy.
 

Prace trwały kilka sezonów konserwatorskich, w latach 2019 – 2022 wydano na ten cel ponad 1 milion złotych, z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

 
Fot. D. Pękalski WUOZ Przemyśl