Wieża ciśnień na ul. Czarnieckiego w Przemyślu

Rozpoczęliśmy procedurę wpisu do rejestru zabytków budynku wieży ciśnień usytuowanego w Przemyślu przy ulicy Czarnieckiego i na prośbę właściciela ustalamy wytyczne i zalecenia do planowanego remontu. 

Ulica Stefana Czarnieckiego przy torach kolejowych, w niedalekiej odległości od Dworca Przemyśl Główny, dawniej była ulicą zakładów przemysłowych i domów mieszkalnych jedno lub dwu piętrowych, z przełomu XIX i XX w. oraz z okresu międzywojennego. 

Według naszej obecnej wiedzy, ceglana wieża ciśnień została wybudowana najprawdopodobniej w okresie II wojny światowej w ramach realizacji planu Otto, mającego na celu rozbudowę infrastruktury zbrojeniowej, głównie fabryk broni i węzła kolejowego oraz budowę nowych koszar dla wojska. W przeszłości służyła do napełniania parowozów wodą. Współpracowała z przepompownią, która znajduje się pod Kamiennym Mostem. Z kolei przepompownia ma ujęcie wody bezpośrednio z Sanu. Swoją funkcję przestała pełnić, gdy z torów zniknęły parowozy. 

Obiekt posiada bardzo ciekawą konstrukcję, wręcz unikatową. Na zewnętrznej ścianie zachował się wodowskaz, w formie metalowej szyny. Wskazywał ilość wody znajdującej się w danej chwili w zbiorniku w wieży. Zastosowano we wnętrzu żelbetowe stropy, jak również półtorametrowej grubości ceglane mury. 

Tego typu obiekty, zbliżone w formie, wzniesiono również w Sędziszowie oraz Jędrzejowie. Wieża obecnie jest nieużytkowana, ale właściciel ma ciekawe pomysły na jej adaptację.


 

Fot. M. Bochenek-Bartnicka