Południowa część kamienicy przyrynkowej ok.3/4 w Rzeszowie przy Rynku 18

Historia obiektu:

Kamienica Rynek 18 w Rzeszowie została wzniesiona w 2 poł. XVII w., piwnice i trakt frontowy parteru, w XVIII poł. XIX w. dobudowa piętra. Kamienica stanowi przykład mieszczańskiej kamienicy rzeszowskiej z późniejszymi przekształceniami nawarstwieniami. Obiekt stanowi istotny element historycznej zabudowy przestrzennej Rynku. Dom figuruje jako piętrowy, murowano z drewnianym podcieniem. W 2 poł. XIX w. obiekt jest już całkowicie murowany. Wzniesiony z cegły, otynkowany, założony na rzucie wydłużonego prostokąta, Dwukondygnacyjny od frontu, trójkondygnacyjny od tyłu, podpiwniczony. Układ wnętrza trzytraktowy z klatką schodową oraz otwartym świetlikiem w II trakcie. Elewacja frontowa ukształtowana w latach w latach 1889-1915 z rzeźbiarskimi detalami zewnętrznego wystroju architektonicznego .Dachy konstrukcji drewnianej kryte papą.

Powierzchnia użytkowa:

Ogólna 1177 m2. użytkowa w/w części ok.650 m2, dziedziniec we wnętrzu 61m2

Otoczenie:

Kamienica zlokalizowana w zabudowie zwartej płn. pierzei Rynku w Rzeszowie. w otoczeniu kamienic przyrynkowych. Usytuowana kalenicowo do rynku.

Dodatkowe zalety zabytku:

Właściciele części obiektu planowanej do sprzedaży dysponują dokumentacją projektową oraz pozwoleniami na dokończenie remontu obiektu i adaptacji na cele mieszkaniowe i handlowo-usługowe.

Nr wpisu do rejestru: Decyzja WKZ w Rzeszowie nr A- 1093 z dnia 22.05.1981 r.
Właściciel: współwłasność prywatna, część do zbycia - nie użytkowana ( kontakt w WUOZ)